ASI Gordonians Cricket Club - Centuries


           

Year
2017
2016
2016
2016
2016
2016
2016
2016
2015
2015
2015
2015
2015
2014
2014
2014
2013

Forenames
Chamila
Chamila
Tom
Krutik
Krutik
Hiru
Hamza
Aman
Swapnil
Martin
Jamil
Hamish
Phanidar
Mitch
Aman
Sree
Phanidhar

Surname
Perera
Perera
Diamond
Patel
Patel
Doley
Arshad
Arora
Rane
Tremlett
Sheikh
Lewis
Prattipati
O'Dwyer
Arora
Devadas
Prattipati

Opposition
Stoneywood Dyce
Cults-Artisans
AGSFPs
Strathmore XI
Mannofield XI
Lahore Karahi
Stoneywood Dyce
Stoneywood Dyce
Dundee High
Dunecht
Brechin
Forthill
QX-Stoneywood Dyce
Strathmore
Dundee High
Arbroath United
Huntly

H/A
H
H
H
H
A
A
A
A
A
H
H
A
A
A
A
A
H

Score
117*
114*
101
104*
124
109
110
147*
100*
105
133*
126*
105
201*
104
101
114

League
Grade 2
Grade 1
Friendly
SPCU D2 North
SPCU D2 North
Grade 1
SPCU NE Championship
SPCU NE Championship
SPCU NE Championship
Grade 3
SPCU D2 North
SPCU NE Championship
Grade 2
SPCU NE Championship
SPCU NE Championship
SPCU NE Championship
Grade 2

2012

Coel

Mahoney

2nd Knightriders

A

123

Reid Cup Final

2012

Indika

Yahathugoda

Knightriders

A

131

Grade 2

2011

David

Grayson

St Modans XI

H

109

SPCU D3

2011

Chandra

Mouli

Mayfield

A

105

SPCU D1

2011

Chandra

Mouli

Cults

A

106

Grade 1

2011

Chandra

Mouli

Bon Accord

A

106

Aberdeenshire Cup Final

2011

Chandra

Mouli

Breadalbane

A

117

SPCU D1

2011

Chandra

Mouli

Stonehaven

H

100*

Grade 1

2011

Chandra

Mouli

Huntly

H

115

Three Counties Cup

2011

Jasneet

Singh

Mayfield

A

104

SPCU D1

2011

Jasneet

Singh

Coupar Angus

A

113

SPCU D1

2011

Jason

Stark

2nd Mannofield

A

106*

Grade 4

2010

Shahram

Memon

2nd Ellon

A

104

Grade 3

2010

Chandra

Mouli

Mayfield

A

105

SPCU D2

2010

Chandra

Mouli

Cults-Artisans

A

118

Grade 2

2010

Chandra

Mouli

Glendelvine

H

125*

SPCU D2

2009

Chetan

Aggarwall

Methlick

A

118*

Turriff Cup

2009

Tariq

Butt

Academy

A

103*

Grade 3

2008

Adi

Barthakur

Fraserburgh

H

151

Grade 2

2008

Tariq

Butt

Fraserburgh

H

106

Grade 2

2008

Barry L

Watt

Artisans

A

100*

Grade 2

2005

John A G

Laing

Queens Cross

 

118*

Grade 3

2005

Richard J

Scott

Kintore

 

114*

Grade 3

2005

Richard J

Scott

Queens Cross

 

107

Grade 3

2003

Gareth J

McIntyre

2nd AGSFP

 

103

Grade 4

2003

Donald J

Milne

Stoneywood-Dyce

 

115

Grade 2

2003

Adrian U

Woodman

Crathie

H

193

Grade 2

2003

Adrian U

Woodman

Dunecht

H

141*

Grade 2

2002

Cory

Becker

Arbroath

A

106

Strathmore Union

2002

Craig L

Pettitt

2nd St Ronald

 

113*

Grade 2

2002

Richard J

Scott

2nd St Ronald

 

101

Grade 2

2002

Adrian U

Woodman

Arbroath

A

104*

Strathmore Union

2001

Neil

Robertson

Mannofield XI

A

116

Strathmore Union

2001

Neil

Robertson

Brechin

A

107

Strathmore Union

2001

Richard J

Scott

2nd St Ronald

 

100*

2nd XI

2000

Anju V

Mudkavi

AGSFP

A

128*

Strathmore Union

2000

Neil

Robertson

AGSFP

A

118*

Strathmore Union

1998

James J

Janion

Strathmore

H

108*

Strathmore Union

1998

Anju V

Mudkavi

Strathmore

H

122*

Strathmore Union

1997

Stuart L

Grant

Lads Club

A

104

Grade 2

1997

Anju V

Mudkavi

Strathmore

A

106*

Strathmore Union

1997

Adrian U

Woodman

Huntly

A

126

Bon Accord Cup

1996

Henry D

Cruickshank

Strathmore

A

104*

Strathmore Union

1996

Anju V

Mudkavi

Perth

A

112

Strathmore Union

1996

Anju V

Mudkavi

Arbroath

A

103*

Strathmore Union

1995

Anju V

Mudkavi

Arbroath

A

116

Strathmore Union

1995

Mark

Woodhouse

Anchorians

 

134*

2nd XI

1994

Marco G

Carrara

Anchorians

A

101*

Grade 2

1994

Bruce

Doney

Forthill

H

141

Strathmore Union

1994

Anju V

Mudkavi

Perth

H

121*

Strathmore Union

1994

Neil

Robertson

Perth

A

113*

Strathmore Union

1993

Anju V

Mudkavi

Perth

A

114

Strathmore Union

1993

Anju V

Mudkavi

Mannofield

A

113*

Strathmore Union

1993

Anju V

Mudkavi

Forthill

A

112*

Strathmore Union

1992

Anju V

Mudkavi

Perth

H

108

Strathmore Union

1992

Anju V

Mudkavi

Arbroath

H

101

Strathmore Union

1991

Marco G

Carrara

Stoneywood

A

103*

Grade 1 (2nd XI)

1991

Anju V

Mudkavi

Meigle

A

124*

Strathmore Union

1991

Anju V

Mudkavi

DHSFP

A

120

Strathmore Union

1991

Anju V

Mudkavi

DHSFP

H

110*

Strathmore Union

1991

Warren L

Sutherland

Forthill

H

102*

Strathmore Union

1990

George R

Bews

Turriff

A

112*

Grade 2

1990

Ian

Duncan

Lads Club

A

132*

Grade 2

1990

Anju V

Mudkavi

Perth

A

144

Strathmore Union

1990

Kenneth

Rowson

2nd Kintore

A

122

Reserve Grade 2

1989

Anju V

Mudkavi

Strathmore XI

A

160

Strathmore Union

1989

Anju V

Mudkavi

Perthshire XI

H

137*

Strathmore Union

1988

Bruce

Doney

Mannofield XI

A

111*

Strathmore Union

1988

Anju V

Mudkavi

Mannofield XI

H

158

Strathmore Union

1988

Anju V

Mudkavi

Perthshire XI

H

130*

Strathmore Union

1988

Anju V

Mudkavi

Forthill XI

A

126

Strathmore Union

1988

Anju V

Mudkavi

Strathmore XI

H

114

Strathmore Union

1988

Anju V

Mudkavi

DHSFP

H

104*

Strathmore Union

1986

Roy C

Angus

Banff

A

105

Grade 3

1986

David G

Davidson

Newtonhill

 

124

Grade 3

1986

David G

Davidson

Boddam

 

110

Grade 3

1986

Paul

Kesterton

Meigle

H

141

Strathmore Union

1986

Paul

Kesterton

2nd Lads Club

 

100*

Reserve Grade

1986

Donald J

Love

2nd Anchorians

A

106

Reserve Grade

1984

Roy C

Angus

Academy

H

107

Grade 3

1984

Paul M

Lewis

Strathmore XI

A

109

Strathmore Union

1983

Colin

Johnston

Forthill XI

A

103

Strathmore Union

1981

Paul M

Lewis

Blairgowrie

H

128*

Strathmore Union

1980

David H

Johnston

Mannofield XI

A

113

Strathmore Union

1979

Peter

Yule

Inverurie

 

102

Reserve Grade

1978

Malcolm G

Shepherd

Huntly

H

104*

Grade 3

1975

Ian F

Rettie

Forthill XI

A

109*

Strathmore Union

1973

Alan J

Innes

Forthill XI

A

109

Strathmore Union

1973

Colin

Johnston

Montrose

H

152*

Strathmore Union

1971

Howard O

Smith

Forthill XI

A

100*

Strathmore Union

1964

Stanley

Keir

Mannofield XI

A

108*

Strathmore Union

1952

Robert L

Hobbs

Mannofield XI

A

102

Strathmore Union

1951

William

Johnston

Mannofield

A

100*

Strathmore Union

1951

Leith C

Low

Cults

 

100

Aberdeenshire Cup

1938

Frank

Findlay

Fraserburgh

A

106

Grade 1

1934

Ted

Matheson

Balmoral

H

139*

Grade 1

1932

Charles

Symon

Inverurie

H

101*

Grade 1

1930

Charles R

Emslie

Balmoral

H

112*

Grade 1

1929

L R A

Ogg

Balmoral

H

103*

Grade 1